Залізодефіцитна анемія – патологічний стан, який характеризується зниженням вмісту гемоглобіну внаслідок дефіциту заліза в організмі при порушенні його надходження, засвоєння або патологічних втрат.
⠀
При дефіциті заліза розвивається дефіцит кисню, а це негативно відображається абсолютно на всьому: на зрості, фізичному і психічному розвитку дитини, інтелекті, імунітеті.
⠀
Розрізняють:
- прелатентну стадію
- латентну стадію
- стадію залізодефіцитної анемії.
Прелатентна стадія ще не має клінічних проявів.
⠀
🔸 Клінічними прявами латентної стадії є сухість шкіри, підвищена ламкість і випадіння волосся, ложкоподібна деформація нігтів, ангулярний стоматит, спотворення смаку, пристрасть до незвичайних запахів, порушення процесів кишкового всмоктування та астено-вегетативних функцій, зниження опірності до інфекцій, помірна затримка психомоторного і фізичного розвитку.
⠀
🔸 Клінічними проявами стадії залізодефіцитної анемії є тахікардія, приглушеність тонів серця, систолічний шум, задишка при фізичних навантаженнях, блідість шкіри та слизових оболонок, артеріальна гіпотонія, наростання астено-невротичних порушень.
⠀
🩸Лабораторна діагностика дефіциту заліза включає загальний аналіз крові. При анемії рівень гемоглобіну та еритроцитів буде знижений.
⠀
🔹 Важливими є такі показники загального аналізу крові, як еритроцитарні індекси:
🔸 MCV (середній об’єм еритроцитів)
🔸 MCH (середній вміст гемоглобіну в еритроциті).
⠀
Саме їх низькі значення свідчать про дефіцит заліза в організмі. Це ранні показники, які вказують на прихований дефіцит заліза, ще до зниження рівня гемоглобіну.
⠀
При необхідності в діагностиці залізодефіцитної анемії також використовується визначення феритину сироватки крові. Феритин – найбільш поширена форма депонування заліза в організмі та є маркером його запасів.
⠀
👩🏼⚕️ Оксана Березовська – лікар-педіатр МЦ «Плюсмед»
⠀
📞 +38 050 341 94 64
📞 +38 067 323 42 62