Почнемо з простого – що таке PSA і для чого його призначають? Розповідає лікар уролог-андролог Олександр Куркутов.
Простатичний специфічний антиген (ПСА) – глікопротеїн із протезною активністю – синтезується клітинами епітелію передміхурової залози. Невелика кількість ПСА надходить у кровоток, де перебуває як у вільному, такі у звʼязаному стані.
ПСА – специфічний маркер стану передміхурової залози і найбільш цінний пухлинний маркер, дослідження вмісту якого в сироватці крові необхідне для діагностики та спостереження за перебігом доброякісної гіперплазії і раку передміхурової залози.
Вважається, що «універсальна» норма вмісту ПСА в сироватці крові – до 4 нг/мл. Але це не зовсім правильно, оскільки нормальний вміст ПСА варіює з віком. Слід обовʼязково враховувати такий показник, як розмір щорічного приросту вмісту ПСА. Критичним його значенням є 0,75-1 нг/л.
Керівництво Національної мережі багатопрофільних онкологічних установ США пропонує обговорювати ризики та переваги раннього виявлення раку передміхурової залози й пропонувати скринінг із використанням пальцевого ректального дослідження (ПРД) та визначення рівня загального ПСА, починаючи з віку 40 років.
Аналіз може використовуватися в багатьох цілях:
– рання діагностика раку передміхурової залози;
– рання діагностика аденоми передміхурової залози і запальних процесів;
– диференціальна діагностика раку передміхурової залози, а також доброякісних новоутворень, запалення сечовивідних шляхів:
– оцінка ефективності лікування раку передміхурової залози;
– контроль результатів хірургічного втручання при раку;
– своєчасна діагностика рецидивів раку передміхурової залози;
– профілактика з метою ранньої діагностики доброякісних і злоякісних захворювань передміхурової залози.
Запис до уролога за телефоном рецепції:
050 938 78 08
Або в дірект!
МЦ «Плюсмед» – нам довіряють найдорожче!