Говорячи про ситуацію, яка склалася на даний час у світі у зв’язку з розповсюдженням, вже всім відомого, коронавірусу, не можна упускати з виду особливу категорію населення – вагітних жінок. Слухаючи новини чи гортаючи сторінки соцмереж, щоразу наштовхуєшся на невтішну статистику щодо епідемії коронавірусу, він же COVID -19.
В цих умовах люди, а особливо вагітні жінки, починають неабияк хвилюватися за своє здоров’я і здоров’я майбутнього малюка. І це природньо. Та чи варто так сильно хвилюватися, а тим більше – панікувати через можливе зараження коронавірусом? Спробуємо розібратися.
Як відомо, вагітність – це прекрасний і особливий період в житті жінки, який разом з тим веде за собою певні фізіологічні зміни в її організмі, де зароджується і визріває нове життя. Існують наукові дані про те,що в цей період можливе деяке пригнічення імунної системи, що в свою чергу веде до зниження захисних сил організму.
Але, в результаті досліджень та спостережень за вагітними в умовах теперішньої епідемії, підвищеної сприйнятливості до зараження корона вірусом, саме серед цієї категорії населення, не зафіксовано.
Більше того, за даними ВООЗ, у жінок ускладнення коронавірусної інфекції зустрічаються у 2 рази рідше, ніж у чоловіків. Це пов’язано із більш здоровим способом життя прекрасної статі та відсутністю шкідливих звичок.
За весь період епідемії інфіковані породілі народжували здорових немовлят, тобто коронавірусна інфекція не передається внутрішньоутробно від матері до плоду. Однак, зараження новонародженого не виключено в післяпологовому періоді, якщо хвора мати не дотримується протиепідемічних заходів.
Отже, як бачимо, підвищеного ризику інфікування у вагітних не виявлено. Тому,щоб вберегти себе від можливого зараження коронавірусом, майбутнім матусям слід дотримуватися тих же санітарних норм, що і решті населення.
А саме:
- Часте миття рук з милом.Доведено, що віруси і бактерії дуже добре змиваються зі шкіри механічним шляхом.
- Використання антисептиків для обробки рук на основі етилового спирту. Відомо, що коронавірус є чутливим до спиртових агентів.
- Уникнення багатолюдних місць. Це стосується, зокрема, і громадського транспорту. Якщо є можливість, краще вийти трохи раніше з дому і пройти пішки 2-3 маршрутні зупинки. Звичайно, коли сприяє погода.
- Уникати контакту з людьми, що мають будь-які респіраторні симптоми. За даними ВОЗ,зараження від хворої людини до здорової можливе на відстані до 1 метра. Саме цю дистанцію і треба враховувати при контакті.
- Старатися якомога рідше або взагалі не торкатися обличчя та слизових немитими руками.
Притримуючись даних рекомендацій, Ви на 80-85% знижуєте ризик зараження коронавірусом.
Далі, необхідно пам’ятати, що основними і найрозповсюдженішими симптомами коронавірусної інфекції є:
- Гіпертермія (підвищення температури тіла) у 88% випадків.
- Сухий кашель у 68% випадків.
- Загальна слабкість у 38% випадків.
Разом з цим,зустрічаються розлади травної та нервової системи, але значно рідше.
При появі даних симптомів необхідно звертатися до сімейного лікаря.
Але, якщо Вас турбує просто нежить чи першіння в горлі , нема затрудненого дихання чи підвищення температури – це не коронавірус.
Ви можете залишатися вдома і виконувати рекомендації лікаря в телефонному режимі, щоб зайвий раз не наражати себе на контактування з хворими в чергах на коридорах медичних закладів.
Або ж приходити на прийом до сімейного лікаря по запису, на визначену годину, щоб якомога менше часу проводити в зоні ризику.
І наостанок: треба пам’ятати, що сам коронавірус, як і вірус грипу чи будь –якої іншої респіраторної інфекції, не становить великої загрози. В більшості випадків інфекція протікає в легкій формі і закінчується повним одужанням – це у 80% випадків.
Небезпечними є ускладнення хвороби. Вони, як відомо, зустрічаються переважно у людей похилого віку, в тих, хто має значні відхилення в стані здоров’я та тих ,хто пізно звернувся за медичною допомогою.
За даними ВООЗ, навіть при контакті з хворим на коронавірусну інфекцію, ймовірність зараження складає 10-15%.
Дотримуйтесь протиепідемічних заходів та санітарних норм і будьте здорові!
Наталія Фабріці, сімейний лікар
Записатись на прийом до сімейного лікаря Ви можете за номерами:
050-938-78-08,
096-768-78-08.
Також Ви можете підписати декларацію з сімейним лікарем чи педіатром в нашому медичному центрі.