Спермограма – це перший тест для оцінки чоловічого фактора непліддя у парі. Спермограма із порушеннями вказує на чоловічий фактор непліддя, що вимагає додаткових досліджень, гормональних, генетичних тестів та лікування.
Аналіз сперми показує чоловічу фертильність, але не є абсолютно точним тестом, оскільки не оцінює важливі аспекти функції сперматозоїдів, наприклад, їхню здатність проникати в яйцеклітину.
❗️Важливо визнати, що якість сперми може значно відрізнятися залежно від зразків, навіть у чоловіків із нормальними параметрами еякуляту. Тому необхідно щонайменше дві, а іноді і три спермограми з інтервалом у кілька тижнів, щоб отримати хороше уявлення про середню якість сперматозоїдів у пацієнта.
🔹 Виявлення відсутності сперматозоїдів в еякуляті (так звана азооспермія) свідчить або про відсутність продукції сперматозоїдів, або перешкоду їхньому відтоку. Найважливіше дослідити чи містить еякулят хоча б кілька сперматозоїдів. Якщо вдається знайти кілька сперматозоїдів (так звана «віртуальна» азооспермія), техніка інтрацитоплазматичної ін’єкції сперматозоїда (ІКСІ) може бути успішною.
🔹 Поряд із низькою кількістю сперматозоїдів, рухливість сперматозоїдів часто порушується у чоловіків із ідіопатично поганою продукцією сперми. Однак існують і інші важливі стани, які переважно впливають на рухливість сперми, такі як аутоімунний, який становить близько 6% чоловічого непліддя.
🔹 Форма сперматозоїдів (морфологія) є важливим прогностичним показником здатності до запліднення. Порівняно з іншими видами, у людини є відносно невеликий відсоток сперматозоїдів, що демонструє нормальну морфологію, і лише 15% нормальних форм розглядається як нижня межа норми.
🔹 Зниження відсотку живих сперматозоїдів вказує на зв’язок з інфекціями статевих шляхів та порушенням транспорту сперматозоїдів через статеві шляхи. Кількість лейкоцитів також є маркером можливих інфекцій статевих органів.
Незважаючи на свою оманливу простоту, звичайна спермограма вимагає уваги до деталей, щоб максимізувати свою діагностичну корисність.
🧑🏻⚕️Лікар уролог-андролог МЦ «Плюсмед» – Олег Черниченко