Процедура ІКСІ (ICSI – intracytoplasmic sperm injection – інтрацитоплазматична ін’єкція сперматозоїда) – це метод запліднення, при якому ембріолог відбирає сперматозоїд і вводить його в ооцит за допомогою мікроманіпуляторів.
Проведення ЕКЗ з ІКСІ збільшує шанси на успішне запліднення і настання вагітності при будь-якому діагнозі. На сьогоднішній день методика широко застосовується в ЕКЗ при чоловічому факторі непліддя або при неплідді пари, в якій жінка старше 35 років. Також ІКСІ проводиться при отриманні невеликого числа ооцитів (в природному циклі, при мінімальній стимуляції або при синдромі виснажених яєчників), при низькій якості отриманих яйцеклітин і просто за бажанням для підвищення результативності ЕКЗ.
Метод ІКСІ вперше був застосований в Центрі репродуктивної медицини Брюссельського вільного університету в 1992 році і протягом перших кількох років використання розвинувся до сучасного рівня із максимально можливою ефективністю.
Показання до ІКСІ
Процедура ЕКЗ з ІКСІ проводиться в наступних випадках:
- У спермі міститься недостатня кількість сперматозоїдів (олигозооспермія), або вони недостатньо активні (астенозооспермія): менше 5 мільйонів прогресивно рухливих сперматозоїдів в 1 мл еякуляту після обробки.
- У спермі недостатньо сперматозоїдів із нормальною морфологією (тератозооспермія).
- Процедура ЕКЗ без ІКСІ проводилася кілька разів, але всі спроби виявилися невдалими.
- Сперматозоїди несуть АСАТ – антиспермальні антитіла (імунне непліддя).
- Сперматозоїди або яйцеклітини мають інші патології, у тому числі недіагностовані.
- Отримано малу кількість яйцеклітин (менше 5).
Як проводиться ЕКЗ з ІКСІ?
ІКСІ проводиться ембріологом у лабораторії за допомогою мікроскопа, що дає збільшення в кілька сотень разів. Для операції використовуються мікроманіпулятори зі закріпленими на них спеціальними інструментами: мікроголкою (для ін’єкції спермія) і мікропіпеткою – холдингом (для утримання ооцита).
Ембріолог вивчає під мікроскопом сперматозоїди, відбирає (по одному) найбільш рухливі з них, що не мають морфологічних дефектів, знерухомлює їх, перебиваючи хвостик, після чого набирає в мікроголку. Далі ембріолог присмоктує ооцит холдингом і акуратно «впорскує» у неї сперматозоїд мікроголкою. Так здійснюється запліднення.
Всі ембріони, які отримують за допомогою ІКСІ, ідентичні таким, що отримані при стандартному ЕКЗ або природному заплідненні, а діти, народжені після такої операції, нічим не відрізняються від своїх однолітків.
Куртяк Федір – завідувач ембріологічного відділення МЦ «Плюсмед»