Питання діагностики стану плода є ключовим в акушерстві. Воно багато в чому визначає стратегію ведення вагітності і пологів, кінцева мета якої полягає в забезпеченні ефективної допомоги в народженні живої здорової дитини. Протягом багатьох років зусилля акушерів-гінекологів та неонатологів спрямовані на зниження перинатальної захворюваності та смертності, і ця проблема надалі залишається одним з основних завдань сучасного акушерства.
Активна розробка та впровадження нових технологій в акушерство, перинатологію та неонатологію дозволяє не тільки знизити перинатальну смертність, але й попередити розвиток важкої патології у новонароджених дітей у подальші періоди життя, обумовленої ускладненим протіканням вагітності та пологів. Сучасні технології в перинатальній медицині необхідні не тільки для підвищення якості діагностики, удосконалення методів лікування та реабілітації, але й прогнозування віддалених результатів. На даний час невід’ємною частиною комплексної оцінки стану плода під час вагітності та в родах є кардіотокографія (КТГ).
Кардіотокографія – це метод оцінки функціонального стану плоду та дистресу плода (внутріутробного його «страждання») під час вагітності та в пологах, заснований на аналізі частоти серцевих скорочень у спокої, при руховій активності плоду, скоротливій діяльності матки.
Для чого проводять КТГ?
- Моніторне спостереження за серцевою діяльністю плода значно розширює можливості діагностики стану плода під час вагітності та пологів, дозволяє вирішувати питання раціональної тактики ведення вагітності та пологів, а отже, знижувати показники перинатальної захворюваності та смертності.
- КТГ допомагає виявляти ранні ознаки “страждання” плода, не використовуючи біохімічних і гормональних обстежень.
Для ефективного використання метода кардіотокографії дуже важливою є модель кардіотокографа.
Якщо це модель фетального монітора без автоматизованого аналіза параметрів, то акушер повинен мати достатній досвід візуальної оцінки КТГ та пройти курс навчання по кардіотокографії. Крім цього, для виключення помилок при оцінці стану плода без урахування його поведінкової реакції (сон, активна поведінка) тривалість обстеження не може бути менше 60 хвилин. А для вимірювання та розрахунку параметрів КТГ, візуального аналіза та інтерпретації даних потрібно ще 15-20 хвилин. За 6 годин робочого часу лікар може провести КТГ обстеження не більше ніж у трьох або чотирьох вагітних. При цьому слід пам’ятати, що чутливість візуального метода аналіза КТГ не більше 67%, при специфічності не більше 72 – 78%.
Інша ситуація виникає при використанні монітора з автоматичним аналізом КТГ. Аналізатор стану плода дозволить виявити не тільки наявність або відсутність порушень стану плода, але й визначити ступінь важкості внутріутробного страждання плода. На думку дослідників специфічність даного методу складає 86%, чутливість – 86%, при цьому точність діагностики початкових проявів страждання плода – 49%, виражених порушень – 75%, критичного стану плода – 100%. Цей метод враховує та робить поправку на сон плода.
Для проведення КТГ вагітних в нашому медичному центрі ми обрали кардіотокограф Sonicaid Team Care Duo (Великобританія), який має оптимальні діагностичні, функціональні, технічні та експлуатаційні характеристики:
- Це портативний монітор експертного класу для одно- або двоплідної вагітності.
- Він є ідеальним кардіотокографом з автоматичним аналізом антенатальної КТГ з урахуванням терміну вагітності, починаючи з 24 тижнів гестації.
- Автоматичний аналіз КТГ створений на основі критеріїв Dеwes/Redman.
- Використання кардіотокографа Sonicaid Team Care Duo дозволяє скоротити час обстеження (до 15 – 20 хв.) при КТГ без відхилень від норми.
- Лікар може зберегти дані КТГ, тобто мати свій невеликий архів КТГ. По закінченню обстеження видається протокол КТГ обстеження з результатами аналіза. При виявленні порушень функціонального стану плода, обстеження слід продовжити до 60 хвилин.
- Результатом автоматичного аналізу є не тільки оцінка важкості порушення функціонального стану, але й ступеня важкості метаболічної гіпоксії плода.
- Важливо відмітити, що це є перший і, на сьогоднішній день, єдиний неінвазивний метод оцінки ступені важкості гіпоксії (кисневого голодування) плода.