Кардіотокографія плоду (КТГ) – це сучасний, безпечний метод функціональної діагностики, який застосовується для оцінки внутрішньоутробного стану плоду під час вагітності та пологів і проводиться за допомогою фетального монітора. Він заснований на оцінці частоти серцебиття плода і його зміні в залежності від скорочень матки і руху плоду.

Для чого потрібно обстеження?Для спостереження за станом здоров’я малюка. Воно допомагає вчасно зробити висновок про рівень гіпоксії плода і в разі необхідності прийняти рішення про проведення екстрених пологів.

Кардіотокографія – важлива складова частина комплексної оцінки стану плода поряд з УЗД і доплерометрією. За допомогою даної процедури лікарі реєструють маткові скорочення і серцебиття ще не народженого малюка. КТГ дозволяє виявити будь-які проблеми і своєчасно почати їх вирішення.

Застосовувати КТГ можна вже починаючи з 28-30-го тижня вагітності, проте отримати якісний запис для правильної оцінки стану плода можна тільки з 32-го тижня, так як на цьому терміні відбувається становлення циклу активність-спокій, коли рухова активність плода регулярно змінюється режимами відпочинку. В середньому тривалість сну плода становить 30 хв, це потрібно враховувати при проведенні та оцінці результатів дослідження, щоб уникнути помилкових висновків.

Оптимальним часом доби для проведення кардіотокографічного дослідження плоду, коли найбільшою мірою проявляється його біофізична активність, є з 9.00 до 14.00 і з 19.00 до 24.00 години. КТГ небажано проводити натщесерце або протягом 1,5-2 годин після їжі, а також під час або протягом години після введення глюкози. Це пов’язано з тим, що організм плоду безпосередньо залежить від матері, і зміна рівня глюкози в її крові може впливати на його рухову активність і здатність реагувати на зовнішні подразники.

Як проводиться – кардіотокографія? За допомогою фетального монітора, спеціальним датчиком проводиться реєстрація частоти і ритму серцебиття плода. Оцінюється зміна частоти серцевого ритму у відповідь на рухи плода або маткові скорочення. Рухи плода відмічаються самою вагітною за допомогою спеціальної кнопки.

Тривалість процедури – 20-30 хвилин. Лікар аналізує результати, оцінюючи дослідження в бальною системою за шкалою Фішера. 8-10 балів – це хороші результати, кровообіг плода не порушено, 6-7 балів – сумнівний результат, який вимагає повторного проведення КТГ і додаткових досліджень, нижче 5 балів – стан плода порушено, необхідно проведення лікування, госпіталізація.

Ваш лікар отримує необхідну йому інформацію про роботу серця малюка і скорочення матки за допомогою спеціального пристрою з двома датчиками (для мами і дитини окремо). Його перевага (у порівнянні з електро- і фонокардіографії) – в простоті і інформативності.  Зазвичай КТГ призначають після 32-го тижня вагітності, так як на ранніх стадіях складніше обробляти дані, отримані при обстеженні. Не дивуйтеся, якщо вас будуть двічі направляти в третьому триместрі – це для більшої впевненості, що здоров’ю малюка нічого не загрожує.

При аналізі КТГ враховують ряд показників:

  • Середня частота серцевого ритму (базальний ритм). У нормі 120-160 ударів в хвилину;
  • Варіативність серцевого ритму;
  • Підвищення частоти сердечних скорочень(ЧСС) плода при збільшенні його рухової активності або скорочення матки;
  • Періодичні зміни серцевого ритму.

На закінчення варто відзначити, що метод КТГ володіє декількома незаперечними перевагами. По-перше, завдяки цій процедурі можна дізнатися про стан плода, швидко виявити наявні проблеми та знайти шляхи їх вирішення, а по-друге, процес проведення КТГ характеризується відсутністю будь – яких неприємних відчуттів. Процедура є абсолютно безпечною для матері і плоду.

Запис на прийом

null

Необхідна консультація лікаря?

Залиште своє повідомлення, і ми з вами зв‘яжемося для запису на прийом!

    Запишіться до нас на прийом - швидко і легко!