Народження дитини – одна з найщасливіших подій для кожної сім‘ї, проте, інколи така бажана та очікувана подія чомусь не настає. В даному випадку йде мова про можливе непліддя.
Непліддя – проблема, з якою стикається кожне шосте подружжя у світі. В Україні не можуть зачати дитину щонайменше півмільйона пар. Мрія стати батьками здається нездійсненною та недосяжною. Але хороша новина в тому, що використовуючи грамотний професійний підхід та сучасні допоміжні репродуктивні технології, можна допомогти, майже 90% з цих пар.
Допоміжна репродуктивна технологія (ДРТ) — система методик, які використовуються при лікуванні безпліддя, при яких деякі етапи запліднення (наприклад, отримання статевих клітин або ембріонів) відбуваються поза межами організму людини.
До таких технологій належать:
внутрішньоматкова інсемінація (ВМІ)
екстракорпоральне запліднення in vitro (ЕКЗ)
ICSI
TESA
донорство ооцитів та сперми.
Внутрішньоматкова інсемінація – це процес введення сперми чоловіка або донора (відповідно до показів) в порожнину матки жінки після попередньої фолікулометрії(являє собою ультразвуковий моніторинг росту і розвитку фолікулів, констатації факту настання овуляції, а також дослідження товщини ендометрію відповідно до дня менструального циклу)та підготовки у вигляді стимуляція овуляції (відповідно до показів) напередодні та в день овуляції. Ефективність ВМІ складає в середньому 16%.
Програма лікування методом ЕКЗ включає в себе декілька етапів, до яких належать:
Перший етап – стимуляція суперовуляції.
Суть його полягає в тому, щоб стимулювати ріст не одного, а декількох фолікулів одночасно. Для того, щоб досягти цього лікар, попередньо обстеживши гормональний фон репродуктивної системи жінки, індивідуально підбирає препарат у вигляді ін‘єкцій, які жінка вводить самостійно кожного дня. Розрізняють два основних протоколи стимуляції суперовуляцї: короткий та довгий. При використанні першого протоколу, жінка починає вводити індивідуально призначену дозу препаратів із другого дня менструального циклу за умови відсутності персистенції фолікула чи фолікулярної кісти яєчників. Стимуляція у даному випадку триває 10-11 днів, а на дванадцятий чи тринадцятий день проводиться забір яйцеклітин (пункція фолікулів). Особливістю довгого протоколу є те, що першу ін‘єкцію жінка проводить на 20-21 день попереднього менструального циклу і продовжує вводити призначені препарати на другий день наступного менструального циклу. Тривалість стимуляції при використанні довгого протоколу складає 13-14 днів, а пункція відповідно проводиться на 15-й чи 16-й день. Під час процесу стимуляції жінці обов‘язково проводять контроль за рівнем гормонів та кількаразове ультразвукове обстеження для визначення кількості фолікулів у яєчнику, які відреагували позитивно на стимуляцію, та визначення розмірів кожного з них окремо. У залежності від цього дозування препаратів може змінюватися.
Другий етап – забір яйцеклітин шлягом пункції фолікулів яєчників.
Ця процедура проводиться під контролем ультразвуку і триває 15-20 хвилин. Оскільки під час неї спостерігаються болісні відчуття, то процедура обов‘язково проводиться під загальним внутрівенним знечуленням. Одразу після завершення пункції ембріологи вже мають інформацію про кількість отриманих ооцитів. Протягом двох годин після процедури ембріологи надають інформацію про те, скільки із отриманих ооцитів є зрілими. Для наступного етапу ЕКЗ використовуються лише зрілі, якісні ооцити.
Третій етап – запліднення.
Воно може проводитися одним з наступних шляхів:
In Vitro Fertilization (IVF) – процес, коли у чашці із спеціальним середовищем сперматозоїди самостійно запліднюють яйцеклітини (даний метод застосовується тільки при отриманні нормальних результатів спермограми та достатній кількості ооцитів і його відсоток ефективності є найменшим);
Intracytoplasmatic Sperm Injection (ICSI) – це процес введення одного сперматозоїда в яйцеклітину, який проводиться ембріологом під контролем мікроскопа. Одна з найсучасніших методик селекції сперматозоїдів, що може застосовуватися для такої процедури — PICSI (Physiologic Intra Cytoplasmic Sperm Injection, фізіологічний ICSI). Цей метод дозволяє здійснити відбір кращого сперматозоїда для проведення ICSI з урахуванням його біохімічної зрілості, грунтуючись на молекулярному критерії. Дослідження довели, що при проведенні PICSI з гіалуронаном зв’язуються сперматозоїди, які мають менше пошкоджень ДНК і хромосомних порушень, ніж ті, що відібрані на підставі виключно морфологічних характеристик. PICSI дає кращу якість ембріонів, підвищує ймовірність імплантації і знижує вірогідність переривання вагітності.
При порушенні продукування і дозрівання сперматозоїдів (патоспермії, обструктивній азооспермії та первинній тестикулярній недостатності) застосовується TESA (Testicular Sperm Aspiration). Тобто, це є аспірація сперматозоїдів з тканини яєчка – допоміжна репродуктивна технологія, суть якої полягає у добуванні (аспірації) сперматозоїдів з тканини яєчка шляхом голкової біопсії декількох ділянок яєчок. Є інвазивним методом отримання сперматозоїдів. Проводиться під місцевою анестезією. Різновидом методу є аспірація сперматозоїдів з придатка яєчка – PESA (Percutaneous Epididymal Sperm Aspiration). Проводиться в день пункції яєчників жінки (аспірації ооцитів).
Четвертий етап – культивування ембріонів.
Ембріони розвиваються під пильним щоденним контролем ембріологів у спеціальних інкубаторах із дотриманням усіх норм показників для забезпечення їх нормального, наближеного до фізіологічного розвитку. Культивування ембріонів відбувається протягом п‘яти діб. Кожен день розвитку ембріона відповідає відповідній стадії його розвитку. Для перенесення використовуються ембріони п‘ятої доби розвитку.
П‘ятий етап – перенесення ембріонів у порожнину матки.
Дана процедура проводиться за допомогою тонкого катетера, який вводять у порожнину матки. У катетері може бути один або два ембріони. На сьогоднішній день не проводиться перенесення більше, ніж двох ембріонів. Процедура триває біля 5 хвилин, вона є безболісною і не потребує знечулення. Після отримання рекомендацій на наступні два тижні по завершенню процедури, пацієнтка може йти додому. Через два тижні рекомендується здати кров на рівень хоріонічного гонадотропіну людини. Цей аналіз підтверджує настання вагітності на ранніх термінах.
Ембріони п‘ятої доби розвитку, хорошої якості, які з певних причин не перенесли в порожнину матки на п‘яту добу їх розвитку та ті ембріони, які залишаються підлягають кріоконсервації та зберіганню на вказаний парою термін.
Таким чином, ДРТ посідають важливе місце в арсеналі можливостей сучасної медицини щодо подолання непліддя та збереження фертильності. Вчасне та обґрунтоване застосування ДРТ є суттєвим чинником покращення результатів, а в дуже багатьох випадках — єдиною можливістю подолати непліддя.
Для запису на консультацію до репродуктолога, телефонуйте:
📞 050-341-94-64
📞 067-323-42-62
Дозвольте нам здійснити Вашу мрію про повну сім’ю!